ورزشکار سفیر برند: بایدها و نبایدها برای اسپانسرها

03 دی 1400
ورزشکار سفیر برند: بایدها و نبایدها برای اسپانسرها

مقدمه:
در چند دهه‌ی اخیر، بازیکنان و برندهای معروف سود بسیاری از همکاری‌های خود کسب‌کرده‌اند. این مشارکت، سبب ایجاد فرصت‌های متعدد برای برند‌ها به منظور استفاده از حضور ستاره‌های ورزش می‌شود. به طور مثال، افرادی مانند دیوید بکهام، مایکل جردن، رونالدو و لبران جیمز به داشتن شماری از قراردادهای پرسود و سفیر برندها مشهور هستند.
در سال‌های اخیر نیز، با توجه به رشد چشمگیر رسانه‌های اجتماعی و نقش آن در این دسته از تبلیغات، شاهد سوددهی فزاینده‌ی این امر بوده‌ایم. 


این مطلب بر اساس مقاله‌ی Simon Casinader و Niall Lavery، وکلای متخصص حقوق مالکیت فکری و حقوق تبلیغات، نگاشته‌شده‌است و ضمن بررسی زمینه‌های کلیدی مورد توجه یک برند، برای همکاری با یک ورزشکار به عنوان سفیر آن برند، نکات مورد توجه در قرارداد بین آن‌ها را نیز به طور مختصر مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار خواهد داد و به موارد زیر خواهد پرداخت: 

 

  • مذاکرات و شروط اصلی (Negotiations and Heads of Terms)
  • نوشتن قرارداد (Drafting the Agreement)
  • مقررات تبلیغات (Advertising Regulation)
  • نتیجه‌گیری (Conclusion)

 


مذاکرات و شروط اصلی (Negotiations and Heads of Terms) 


- قبل از انعقاد قرارداد، برند باید از این که یک بررسی دقیق از پیشینه‌ی ورزشکار و تناسب او با برند انجام داده‌است اطمینان حاصل کند. این بررسی معمولا شامل یک بررسی دقیق و با جزئیات از تاریخچه‌ی رسانه‌های اجتماعی ورزشکار و نیز اخبار مرتبط با او می‌شود. در نظر داشتن اخبار مربوط به ورزشکار از این جهت حائز اهمیت است که با همکاری برند و ورزشکار، وجهه‌ی عمومی آنها به هم متصل و مربوط می‌شود. 


-نکته‌ی مهم دیگری که در حین مذاکرات اولیه باید به آن توجه شود، قراردادهای موجود ورزشکار در این زمینه است. اغلب ورزشکاران از سنین پایین‌تر با برندهای ورزشی قرارداد می‌بندند. خواه برای کفشی که می‌پوشند، خواه در خصوص تجهیزات ورزشی که استفاده می‌کنند و یا حتی نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌کنند. این برند‌ها تعهداتی را به ورزشکار تحمیل می‌کنند تا از لباس‌ها و محصولات خاصی در طول تمرین، قبل و یا در حین مسابقه استفاده کند. 
برند باید اطمینان حاصل کند که سایر اسپانسرهای ورزشکار مغایرتی با ارزش‌ها و وجهه‌ای که برند مدنظر دارد تا در قرارداد خود با ورزشکار به‌ دست بیاورد نداشته باشند. هم‌چنین، برخی از برندها ترجیح می‌دهند تا ورزشکار تعداد اسپانسرهای کمتری داشته باشد تا همکاری موفق‌تری با ورزشکار داشته باشند. 


-نکته‌ی مهم دیگر که باید در نظر داشته‌باشیم، در نظر گرفتن شرایط ورزشکار است که آیا فقط در باشگاه بازی می‌کند، یا در سطح بین‌المللی هم بازی می‌کند و تعهداتی دارد. 


-یک ورزشکار، معمولا ایجنت، یک نهاد و یا شرکتی دارد که نماینده‌ی ورزشکار است و باید در قرارداد مشخص شود. اینکه طرف قرارداد سفیر برند، ورزشکار باشد یا ایجنت او و یا هر نهاد شرکتی دیگر، به نوع ورزش و نیز تصمیم نماینده‌ی ورزشکار بستگی دارد. نماینده‌ و یا نهاد نمایندگی ورزشکار معمولا به دلیل مسائل مالیاتی و یا دارابودن حق بر تصویر بازیکن (Images Rights)، می‌توانند طرف قرارداد سفیربرند قرار بگیرند. هم‌چنین، تمام تعهدات قرارداد به‌صورت جداگانه و به‌صورت مشترک می‌تواند بر ورزشکار و نماینده‌ی او بار شود.


پیش نویس قرارداد (Drafting the Agreement) 
پیش‌نویس کردن مفاد بدون ابهام در قرارداد سفیر برند، از اهمیت بسیاری برخوردار است. اگرچه یک برند نمی‌تواند برندهای دیگر طرف قرارداد با بازیکن را از قرارداد خارج کند، اما باید از قرارداد بستن بازیکن با برندهای رقیب خود و یا تبلیغ محصولات رقبا جلوگیری کند‌. هم‌چنین قبل از انعقاد کامل قرارداد نباید هیچ‌گونه اعلام رسمی صورت بگیرد و نیز بازیکن باید همیشه در راستای با قوانین اخلاقی برند عمل کند. 
لازم است که تمام مراسم‌هایی که ورزشکار بعد از انعقاد قرارداد ملزم به شرکت در آن‌ها و تمام رسانه‌های مجازی که ورزشکار ملزم به فعالیت و تبلیغ برند در آن‌ها است، در قرارداد مشخص شود. 
هنگامی که ورزشکار برند خود را دارد، طرفین باید تعیین کنند که چگونه در خصوص حقوق مالکیت معنوی خود مذاکره خواهند کرد. 


مقررات تبلیغات (Advertising Regulation) 
با وجود این‌که این قرارداد، به تنهایی سبب همکاری ورزشکار با برند مربوطه می‌شود، اما قانون‌گذاران حوزه تبلیغات معمولا می‌توانند مقررات سخت‌گیرانه‌ای را بر تبلیغات اعمال کنند. نهاد مربوطه برای این کار در بریتانیا ASA نام دارد که در خصوص نحوه‌ی فعالیت و تبلیغات اینفلوئنسرهای فضای مجازی از جمله ورزشکاران مداخله می‌کند. 
برخی از قوانین افشای تبلیغات  این نهاد (ASA Code) که مربوط به ورزشکاران و برندها است در پی برآوردن موارد زیر هستند: 
-شفافیت و قابل شناسایی بودن تبلیغات 
-ادعا نکردن استفاده‌ی ورزشکار از سوژه‌ی مورد تبلیغ در خارج از حالت تبلیغ و بلکه مشخص کردن نیت تبلیغاتی خود
-اضافه کردن عبارت «ویژگی تبلیغاتی» برای مشخص کردن ماهیت تبلیغاتی

 


 

-طرف قرارداد ورزشکار، یعنی برند موردنظر باید از اطلاع کامل و دقیق ورزشکار و تیم تبلیغاتی او در خصوص این قوانین تبلیغاتی اطمینان حاصل کند تا در هنگام تبلیغات از آنها تبعیت کند. 


نتیجه‌گیری (Conclusion) 
در حالی‌ که هم‌چنان بسیاری از چالش‌های قراردادهای سفیر برند به قوت خود باقی‌مانده‌اند، امروزه شاهد علاقه‌ی فزاینده‌ی برندها به همکاری با ورزشکاران در زمینه‌ی تبلیغاتی هستیم.  برندها باید درک درستی از قراردادهای تبلیغاتی دیگر ورزشکار  و بررسی دقیقی از وجهه‌ی عمومی و رسانه‌های اجتماعی ورزشکار داشته باشند تا  بهترین توافق در این همکاری صورت بگیرد.

 

لینک مطلب اصلی:

https://www.lawinsport.com/topics/intellectual-property-law/item/athlete-brand-ambassadors-do-s-and-don-ts-for-sponsors?category_id=124#references